Jedną z szans na uratowanie firmy zagrożonej niewypłacalnością jest zawarcie układu z wierzycielami. Układ zawiera propozycje układowe korzystne dla dłużnika, tj. m. in. odroczenie terminu zapłaty, rozłożenie spłaty na raty, redukcja wysokości zobowiązania, konwersja wierzytelności na udziały lub akcje, modyfikacja prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Propozycje układowe określają więc sposoby przekształcenia zobowiązań upadłego względem jego wierzycieli i stanowią kluczowy element wniosku o ogłoszenie upadłości. Układ z wierzycielami ma również na celu zapobieżenie ogłoszeniu upadłości, dzięki czemu zbędnym staje się przeprowadzenie likwidacji majątku dłużnika. Zachowa on swoje mieszkanie, samochód czy inne wartościowe rzeczy lub przedmioty, do których jest przywiązany.
Pozytywnie na sytuację dłużnika wpływa także to, że z chwilą otwarcia postępowania układowego zawieszeniu ulegają wszystkie postępowania egzekucyjne prowadzone przeciw dłużnikowi z wyjątkiem egzekucji skierowanej do przedmiotu zabezpieczenia, np. hipoteki czy zastawu rejestrowego.
W celu przyjęcia układu musi za nim głosować większość spośród wszystkich wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania. Suma wierzytelności tych wierzycieli musi również wynosić co najmniej 2/3 wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Nie każdy jednak dłużnik z postępowania układowego może skorzystać. Jest ono dedykowane tylko tym podmiotom, które pozostają ze swoimi kontrahentami w sporach, tj. nie uznają obowiązku zapłaty niektórych zobowiązań pieniężnych. Ogólna suma spornych zobowiązań na dzień otwarcia postępowania musi przekraczać próg 15% wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jeśli ten warunek jest spełniony, a zarazem nie ma potrzeby wdrażania dalej idącego postępowania sanacyjnego, procedura układowa to idealny sposób na restrukturyzację zadłużenia.
Wierzytelności nie objęte układem z mocy prawa to:
W celu objęcia powyższych wierzytelności układem wymagana jest zgoda wierzyciela.