Postępowanie restrukturyzacyjne znane jest Polskiemu systemowi prawnemu od dawna, jednak podlega ono ciągłym zmianom. Od stycznia do czerwca 2021 r. do sądów w całej Polsce wpłynęło łącznie aż 1,3 tys. spraw restrukturyzacyjnych. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 654, a dwa lata wcześniej – 773. Z danych resortu sprawiedliwości wynika również, że w tym roku samych uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych było 814. Prawie połowa uproszczonych postępowań kończy się przyjęciem układu przez wierzycieli, co zachęca do składania kolejnych wniosków.
Od dnia 1 grudnia 2021 roku zmieniają się przepisy w zakresie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, w zasadzie wchodzi ono wprost do ustawy Prawo restrukturyzacyjne jako postępowanie o zatwierdzenie układu z pewnymi modyfikacjami. Zmiany formalnie wprowadzone zostały Ustawą z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw.
Jakie zmiany czekają niebawem dłużników zagrożonych niewypłacalnością?
W pierwszej kolejności należy wskazać, że to nadzorca sądowy sporządzi spis umów, jakimi związany jest dłużnik. Co więcej, postępowanie nie będzie mogło być wszczęte dla dłużników, którym umorzono jakiekolwiek postępowanie restrukturyzacyjne w ciągu ostatnich dziesięciu lat, chyba że umorzenie postępowania nastąpiło za zgodą wierzycieli.
Plan restrukturyzacyjny zostanie natomiast sporządzony przez nadzorcę układu wspólnie z dłużnikiem, co ułatwi i przyspieszy postępowanie. Możliwe będzie również wcześniejsze zawieszenie egzekucji oraz uchylenie zajęcia komorniczego.
Podsumowując, należy stwierdzić, że dłużników czeka kolejna, co do zasady korzystna zmiana przepisów prawa restrukturyzacyjnego.