W pierwszej kolejności należy wskazać, że w ujęciu prawnym upadłość spółki a jej likwidacja to dwie różne rzeczy. Likwidacja spółki realizowana jest bowiem w oparciu o Kodeks spółek handlowych, a upadłość natomiast w oparciu o ustawę Prawo upadłościowe. Są to dwa różne sposoby zakończenia bytu prawnego spółki.
Upadłość ogłasza się w stosunku do firmy, która stała się niewypłacalna. Niewypłacalność to stan, w którym zaprzestaliśmy płacenia wymagalnych zobowiązań co najmniej przez 3 miesiące, a suma niewykonanych zobowiązań przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa, bądź gdy zobowiązania przekraczają wartość naszego majątku. Każdy niewypłacalny przedsiębiorca zobowiązany jest zgodnie z literą prawa do ogłoszenia upadłości! Zaznaczenia wymaga, że nie zawsze ogłoszenie upadłości firmy będzie wiązało się z jej rozwiązaniem, należy bowiem co do zasady zmierzać do zachowania dłużnego przedsiębiorstwa, jeżeli tylko jest to możliwe.
Likwidacja spółki co do zasady – w przeciwieństwie do ogłoszenia upadłości – jest dobrowolna i następuje przeważnie w wyniku decyzji podjętej przez wspólników. Do częstych powodów likwidacji spółki należy np. śmierć wspólnika, a nie niewypłacalność spółki.
Jeżeli spółka jest niewypłacalna, ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, a nie rozpoczynać czynności likwidacyjne. W innym przypadku, co do zasady korzystniejsze i szybsze jest przeprowadzenie likwidacji spółki.