Warunkowe umorzenie długów - nowa instytucja w upadłości konsumenckiej

Warunkowe umorzenie długów - nowa instytucja w upadłości konsumenckiej

Warunkowe umorzenie długów jest całkowitą nowością w postępowaniu upadłościowym w Polsce.

Jeżeli osobista sytuacja dłużnika uniemożliwia dokonywanie jakichkolwiek spłat, ale nie ma pewności, że jest to stan stały, sąd będzie mógł warunkowo umorzyć wierzytelności. Jest to rozwiązanie dedykowane osobom borykającym się z problemami ze zdrowiem bądź niemogącym znaleźć pracy. Według nowych przepisów umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli będzie możliwe jedynie jeżeli rzeczona niezdolność ma charakter trwały.

Warunkowe umorzenie będzie obowiązywać przez 5 lat, jeśli w trakcie tego czasu sytuacja dłużnika się nie poprawi lub także nie pogorszy na skutek jego działań, wtedy sąd będzie mógł przywrócić wcześniej umorzone długi i wyznaczyć nawet siedmioletni plan spłaty.

Oznacza to możliwość ustalenia panu spłaty wierzycieli przez wiele lat po zakończeniu postępowania upadłościowego.

Nowelizacja Prawa upadłościowego sprawia więc, że łatwiej będzie ogłosić upadłość, lecz trudniej zakończyć proces spłaty wierzycieli.

Pamiętaj jednak, że po ogłoszeniu upadłości będziesz rozmawiać tylko z syndykiem, a kwota miesięcznej raty ustalona w planie spłaty wierzycieli z całą pewnością będzie o wiele niższa niż suma rat wobec poszczególnych wierzycieli z osobna.

Co więcej, nie będziesz nękany przez firmy windykacyjne i zakończą się egzekucje komornicze!

Kontakt

Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.

*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)

    Wybierz rodzaj konsultacji: