Upadłość rolników – jak wygląda sytuacja gospodarstw rolnych w Polsce?

Upadłość rolników – jak wygląda sytuacja gospodarstw rolnych w Polsce?

Coraz częściej gospodarstwa rolne oraz firmy z sektora rolno-spożywczego są zmuszone ogłosić niewypłacalność. Odpowiadać ma za to:

 • nadprodukcja,
 • ASF,
 • zamykanie niektórych rynków,
 • zakaz handlu w niedzielę,
 • nazbyt urodzajny rok w niektórych segmentach rolnictwa (np. produkcja owoców),
 • coraz wyższa koncentracja w handlu – więksi odbiorcy.

Jak podaje Euler Hermes, w listopadzie 2018 roku niewypłacalność musiało ogłosić aż 8 producentów artykułów rolno-spożywczych, w tym:

 • 5 gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję roślinną,
 • 2 firmy przetwórcze z branży mięsnej,
 • 1 wytwórca pieczywa.

Większość gospodarstw rolnych funkcjonujących w Polsce ma większe lub mniejsze kłopoty. Około 700 tys. gospodarstw nie ma w ogóle maszyn, prawie nie ma siły pociągowej, duża część nie stosuje nawozów mineralnych, ani środków ochrony roślin. To są gospodarstwa, które są u kresu swoich dni, jeszcze trochę i przestaną egzystować – podała Agencja Informacyjna Newseria – prof. Wojciech Jóźwiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prof. Wojciech Jóźwiak trudną sytuację polskich rolników tłumaczy również nieprzygotowaniem do współczesnych wymogów rynkowych, a w ciągu najbliższych lat rolnicy muszą liczyć się z uchwaleniem nowych regulacji, które będą miały głęboki wpływ na tę branżę.

To, co spotka rolnictwo w 2020 roku, nie wygląda różowo. Trzeba pilnie śledzić warunki, jeśli chodzi o recesję światową. Jeżeli będzie się ona przedłużać, to należy ostrożnie kształtować politykę wewnętrzną związaną z gospodarstwami rolnymi. Przede wszystkim ostrożnie podejść do rewizji systemu opodatkowania. Nie można w trudnych warunkach dołożyć gospodarstwom jeszcze dodatkowego obciążenia – uważa prof. Wojciech Jóźwiak.

Wobec powyższych faktów rolnicy niewypłacalni lub zagrożeni niewypłacalnością powinni zapoznać się z mechanizmami restrukturyzacji lub upadłości gospodarczej lub konsumenckiej. 

Kontakt

Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.

*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)

  Wybierz rodzaj konsultacji: