
Gospodarstwu rolnemu, które wpadło w spiralę zadłużenia, najczęściej grozi likwidacja.
Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, a jednocześnie prowadzącą gospodarstwo rolne i podlegająca z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) posiada zdolność upadłościową jako konsument.
Benefity wynikające z ubezpieczenia w KRUS
Rolnik wobec, którego została ogłoszona upadłość, skutkująca zakończeniem prowadzenia gospodarstwa rolnego, ma prawo zachować benefity wynikające z ubezpieczenia w KRUS. W tym celu konieczne jest wykazanie, że od rozpoczęcia opłacania składek do likwidacji gospodarstwa upłynęło 12 lat i 6 miesięcy oraz złożenie wniosku do właściwego oddziału KRUS o objęcie ubezpieczeniem, jeżeli rolnik nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
W wypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – niektóre gospodarstwa rolne mają taką formę – członkowie zarządu zwalniają się z odpowiedzialności cywilnej, karnej czy ryzyka nałożenia na nich zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą zwolnić się z odpowiadania prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki. Dają sobie także szansę na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Restrukturyzacja
Dzięki restrukturyzacji dłużnicy mają natomiast możliwość uratowania gospodarstwa rolnego, zyskują czas, nie zajmują się gorączkowym łataniem dziur, tylko mogą spokojnie prowadzić biznes.
Więcej o restrukturyzacji gospodarstwa rolnego piszemy w osobnym wpisie.
Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.
*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)