Oszustwa firm pożyczkowych

Oszustwa firm pożyczkowych

Z możliwości pożyczania pieniędzy przez Internet korzysta coraz więcej osób, ponieważ jest to wygodny i szybki sposób na uzupełnienie braków w portfelu. Plusem takich usług jest brak konieczności załatwiania wielu formalności. Żeby skorzystać z chwilówki pozabankowej przez Internet nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o dochodach, czy zatrudnieniu. Wystarczy posiadanie ważnego dowodu osobistego i konta bankowego.

Proceder zaciągania kredytu na cudze nazwisko

Mówiąc o działaniach przestępczych w dziedzinie pożyczek, najczęściej przytacza się tzw. wyłudzenie kredytu na cudze nazwisko. Ten sposób oszustwa jest niestety najbardziej dotkliwy dla jego ofiar. Polega on bowiem na tym, że oszust zaciąga kredyt bądź pożyczkę, posługując się tożsamością innej osoby, następnie nie reguluje rat, co w konsekwencji prowadzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego skierowanego przeciw osobie, której dane widnieją w umowie kredytowej.

W skrócie: oszust bierze pieniądze z pożyczki, którą spłacać musi potem ktoś inny.

Brak informowania o kosztach

Brak poinformowania konsumenta o kosztach pożyczki i niezawieranie informacji o nich na stronie internetowej. – Znamiona oszustwa może też nosić celowe marginalizowanie tych danych, umieszczanie ich drobnych drukiem w mało widocznym miejscu lub „chowanie” na trudnych do namierzenia podstronach.

Nieuczciwy procent

Naliczanie wyższych kosztów monitów i ponagleń, niż określa to ustawa. – Mowa tutaj o karnych odsetkach naliczanych w sytuacji, gdy konsument nie jest w stanie spłacić terminowo pożyczki i firma podejmuje działania karne oraz upominające. – W przeszłości zdarzało się często, że nieuczciwi pożyczkodawcy windowali koszty odsetek karnych i monitów do horrendalnych pułapów, które często osiągały kwoty bliskie połowie lub nawet równe pożyczonym sumom pieniężnym.

Wyłudzenie kredytu

Kara za wyłudzenie kredytu jest zależna od tego, czy zostało ono zakwalifikowane jako oszustwo kredytowe, czy oszustwo zwykłe. Co więcej, jedno przestępstwo może zostać zakwalifikowane pod oba te czyny, co sprawia, że sprawca będzie skazany za przestępstwo, za które przewidziano gorsze sankcje.

Przyjrzymy się bliżej jakie są konsekwencje wyłudzenia kredytu. W przypadku oszustwa kredytowego, oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za oszustwo zwykłe sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do lat 8.

Kontakt

Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.

*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)

    Wybierz rodzaj konsultacji: