Największe mity związane z upadłością konsumencką

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy w naszych wpisach, ogłoszenie upadłości nie zawsze równoznaczne jest z natychmiastowym umorzeniem wszystkich długów. Jest wręcz przeciwnie – zasadą jest ustalanie planu spłaty wierzycieli. Co do zasady dopiero po wykonaniu planu spłaty sąd zarządza umorzenie długów. Umorzenie długów równoznaczne z ogłoszeniem upadłości jest możliwe, ale nie automatyczne!

 Złożenie wniosku o niewypłacalność na terenie Polski wstrzymuje egzekucje komornicze

 Wstrzymanie egzekucji następuje niestety dopiero z dniem ogłoszenia upadłości przez Sąd. Od dnia złożenia wniosku do dnia ogłoszenia upadłości upływa co do zasady kilka miesięcy.

 Ogłaszając swoją niewypłacalność, zostanę bez dachu nad głową

 Jeżeli będziesz podejmował prawidłowe czynności w postępowaniu upadłościowym lub też profesjonalnie reprezentowany, z pewnością nie zostaniesz bez dachu nad głową nawet wtedy, kiedy zlicytowany zostanie Twój majątek. Jest to bardzo pozytywna wiadomość dla osób, którym grozi egzekucja komornicza. W przypadku sprzedaży mieszkania przez syndyka i wypłacenie konsument otrzymuje równowartość od 12 do 24 kolejnych czynszów na wynajem mieszkania (kwoty te ustalane są na podstawie średniej ceny wynajmu mieszkania w regionie zamieszkania dłużnika)!

 Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi czekać rok od zakończenia działalności na złożenie wniosku

 Osoby które zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, mogą od 1 stycznia 2016 roku w zasadzie już kolejnego dnia po wykreśleniu jej z rejestru złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zawsze należy wtedy zasięgnąć porady prawej, gdyż takie sprawy są dużo trudniejsze. Po nowelizacji prawa upadłościowego przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność będzie jednak traktowany jak konsument.

 Brak majątku uniemożliwia ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Majątek jest potrzebny w sprawie o ogłoszenie upadłości gospodarczej, nie konsumenckiej. Postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie wiąże się ze znacznymi kosztami. Wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 30 zł. Odrębną kwestią jest jednak wynagrodzenie pełnomocnika, którego udział zawsze jest wskazany w mało oczywistych sprawach.

Kontakt

Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.

*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)

    Wybierz rodzaj konsultacji: