
Jest to dokument w postępowaniu upadłościowym. Zawierający spis wszystkich należności (wierzytelności), które będą spłacane z masy upadłości (majątku) dłużnika. Lista sporządzana jest przez syndyka, nadzorcę sądowego lub zarządcę, natomiast zatwierdza ją sędzia-komisarz.
Wierzytelności zgłasza się w terminie do 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Informacje zawarte w liście wierzytelności:
→ liczba porządkowa;
→ imię i nazwisko wierzyciela albo jego nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
→ suma, w jakiej wierzytelność podlega uznaniu, i sumę, według której będzie obliczany głos wierzyciela w głosowaniu nad układem;
→ kategoria, w jakiej wierzytelność podlega zaspokojeniu;
→ informacja o istnieniu i rodzaju zabezpieczenia wierzytelności;
→ informacja, czy wierzytelność jest uzależniona od warunku;
→ informacja, czy wierzycielowi przysługuje prawo potrącenia;
→ uzasadnienie;
→ informacja o stanie postępowania sądowego, administracyjnego.
Gdy zgłoszenie spełnia wyżej wymienione wymogi sędzia-komisarz przekazuje jego odpis syndykowi w terminie do 2 tygodni. Syndyk sprawdza, czy wyszczególnione należności są potwierdzone (np. w księgach rachunkowych, we wpisach w księdze wieczystej, rejestrach), a następnie wzywa upadłego do złożenia w zakreślonym terminie oświadczenia, czy wierzytelność zostaje uznana.
Po zgłoszeniu wierzytelności syndyk sporządza listę wierzytelności, następnie przekazuje ją sędziemu komisarzowi. Data złożenia listy wierzytelności obwieszczona jest w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, lista znajduje się w sekretariacie sądu, by każdy zainteresowany mógł zapoznać się z jej treścią w sekretariacie sądu.
Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.
*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)