Koronawirus a polska gospodarka

Koronawirus a polska gospodarka

W poniedziałek 9 marca 2020 cena ropy spadła najsilniej od 1991 roku a Dow Jones, czyli indeks 30 największych amerykańskich spółek giełdowych, stracił już przy otwarciu nowojorskiej giełdy aż 7 proc. wartości.

Choć stan zagrożenia epidemicznego panuje w Polsce stosunkowo od niedawna, Polska gospodarka też już zdążyła dotkliwie odczuć efekty pandemii.

Zatrzymanie handlu, części transportu, turystyki i rozrywki to silny cios w polską gospodarkę nastawioną na wewnętrzną konsumpcję i eksport towarów do UE. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, produkcja odzieży i produkcja elektroniki to dwie branże najsilniej zależne od dostaw z krajów najbardziej dotkniętych epidemią.

Tzw. tarcza antykryzysowa to krok w pożądanym kierunku, ale niewystarczający, potrzebne jest bezzwrotne wsparcie finansowe, które pozwoli „wyzerować” licznik zobowiązań i zapewnić płynność finansową – uważa Polska Izba Przemysłu Targowego. Izba podała, że straty dla branży to 150 mln zł miesięcznie.

Jeśli ziszczą się umiarkowane scenariusze rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, wzrost polskiego PKB spadnie o około 0,4-1,3 punktu procentowego.

Czarny scenariusz zakłada, że polską gospodarkę może czekać pierwsza od początku lat 90-tych recesja, do której w żaden sposób nie jest przygotowana.

Zagrożona jest również strefa euro, której gospodarka spowolni z prognozowanych wcześniej 1,1 proc. do 0,8 proc.

Kontakt

Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.

*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)

    Wybierz rodzaj konsultacji: