Koronawirus a branża kosmetyczna

Koronawirus a branża kosmetyczna

Branża kosmetyczna bez wątpienia była do tej pory jednym z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki.

Salony kosmetyczne do dnia wczorajszego dalej działały, sanepid umywał ręce. Odgórnie zamknięto wcześniej bary, restauracje, większość sklepów czy siłownie i inne ośrodki rekreacji sportowej. Żadne rozporządzenie nie dotyczyło jednak podmiotów z branży kosmetycznej i fryzjerskiej.

Mimo to wiele z nich już ponad dwa tygodnie temu zawiesiło działalność ze zwykłego strachu o zdrowie swoje i klientów. Pozostali wprowadzili limity w liczbie przyjmowanych klientów i podwyższyli środki ostrożności, by możliwie jak najbardziej obniżyć ryzyko zakażenia, ale jednocześnie prowadzić działalność.

Poza tym wiele osób myślało, że za chwilę podobny zakaz będzie dotyczył i ich. Tak się jednak nie stało.

Rząd dopiero wczoraj wprowadził kolejne ograniczenia w poruszaniu się i działalności lokali, w tym nakaz zamknięcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. wprowadzono nakaz zamknięcia wszystkich punktów usługowych: kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu.

Podejmowane są działania prawne, aby uzyskać rządowe wsparcie, możliwość przetrwania i swobodnego powrotu do pracy, gdy epidemia się zakończy. Cała gospodarka jest w fatalnej kondycji, ale ważne dla wszystkich jest, by branże usługowe nie stały się „pierwszą kostką domina”, która pociągnie za sobą całą gospodarkę.

W chwili obecnej znaczna część kosmetyczek rozważa zawieszenie działalności. Zamknięcie salonów oznacza dla nich gigantyczne straty przy wysokich kosztach stałych.

Ratunkiem dla takich przedsiębiorców mają być rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Zakładają one m.in. dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników, pożyczki oraz zawieszenie, a nawet umorzenie składek na ZUS przez trzy miesiące.

Nadzieją na przetrwanie tej trudnej sytuacji w branży beauty może być sprzedaż voucherów na usługi w przyszłości, a także wprowadzenie do oferty pakietów na wykonywanie wybranych zabiegów w domu oraz prowadzenie szkoleń online.

NASZA KANCELARIA BĘDZIE OFEROWAĆ WSZYSTKIM PRZEDSIĘBIORCOM NIEWYPŁACALNYM LUB ZAGROŻONYM NIEWYPŁACALNOŚCIĄ POMOC PRAWNĄ W ZAKRESIE RESTRUKTURYZACJI, UPADŁOŚCI LUB BIEŻĄCĄ POMOC W ZAKRESIE TAKIEGO KIEROWANIA FIRMĄ, ABY NIE DOPROWADZIĆ DO JEJ ZAMKNIĘCIA.

Kontakt

Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.

*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)

    Wybierz rodzaj konsultacji: