
Celowe doprowadzenie do upadłości firmy przez dłużnika jest karalne na gruncie przepisów kodeksu karnego – zgodnie bowiem z art. 301 Kodeksu karnego:
- 1. Kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- 2. Tej samej karze podlega, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.
- 3. Kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli w sposób lekkomyślny doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku, zaciąganie zobowiązań lub zawieranie transakcji oczywiście sprzecznych z zasadami gospodarowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jak ma się to do upadłości konsumenckiej?
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 49114a Prawa upadłościowego (który wejdzie w życie od marca 2020 r.) sąd wydaje postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli lub umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeżeli upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań.
Nie dość więc, że celowe doprowadzenie do swojej niewypłacalności powoduje konsekwencje karne, to powodować jeszcze będzie dodatkowe, negatywne konsekwencje w postępowaniu upadłościowym. Odebrano prawo do oddłużenia osobom, które zgodnie z kodeksem karnym popełniły czyn zabroniony.
Zawsze zgłoś się do prawnika, jeżeli masz wątpliwości co do swojej sytuacji prawnej!
Pozostaw swoje dane w formularzu, a nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie w ciągu 30 minut*.
*Kontakt zwrotny w ciągu 30 minut obowiązuje w godzinach otwarcia biura (08:00 – 17:00 PN-PT)